LITHA – NYÁRI NAPFORDULÓ

 

2020 június 20-án szombaton elérkezünk a nyári napfordulóhoz. Ekkor lesz az év legrövidebb  éjszakája, a Nap a legmagasabban jár, innentől kezdve pedig elindul a hanyatlás periódusa, már rövidülnek a nappalok egészen december 22-ig a téli napfordulóig.

Ilyenkor júniusban ereje teljében van a természet. Ünnepeljünk a természettel, élvezzük gyümölcseit!  

 

 

 

 

“A Litha a Magyalkirály győzelmének ünnepe. A Napisten Yulekor (téli napforduló) születik, és bejárja a már említett teljes szoláris mítosz egyes állomásait, hogy aztán Yulekor meghaljon és ismét feltámadjon. Eközben a Tölgykirály Yulekor legyőzi a Magyalkirályt, aki a holtak birodalmába vonul vissza erőt gyűjteni, miközben ikertestvére, a Tölgykirály, megerősödik, Beltanekor nászt ül az Istennővel, mely során meghal és újjászületik, hogy befejezhesse feladatát. Lithakor pedig az ismét megjelenő Magyalkirály végez vele, és egy fél évre átveszi az uralmat a Földön, Samhainkor ő is nászt ül az Istennővel, hogy meghaljon, megerősödve feltámadjon, és bevégezze uralkodását, mely Yulekor jár le, amikor ismét eljön a Tölgykirály, hogy legyőzze, és elfoglalja a helyét a trónon, egy újabb fél évre.

A kelta és angolszász mitológiában a nyári napforduló napja Litha, a gabonaistennő ünnepe. Litha a bőséget, az érettséget, az elevenséget és az örömöt jelképezi, ünnepe egyben a tűz, a megtisztulás, az elevenség, a változás és a termékenység ünnepe is.

Lithához kapcsolódik az örömtűz fogalma is: fényt megtartó mágikus célú, gyógyhatású tűzé. A természettel mágikus összhangban élő ember nyárközépi tűzgyújtásával a Napot próbálta megsegíteni a sötétséggel vívott harcában. A kereszténység uralomra jutása után a Nap megsegítésének motívuma fokozatosan a háttérbe szorult, ennek ellenére a tűzünnep megőrizte mágikus karakterét. Ez mindenekelőtt magának a tűznek volt köszönhető, amelyet a régi korok emberei gyakorlati haszna mellett a világosság, a tisztaság, az egészség, a szenvedély, a szerelem és az örök megújulás jelképének tekintettek. A keresztények ezért Szent Iván éjszakáján Európa szerte a megtisztulással, a gyógyítással, az egészség megőrzésével, a szerelemmel, a házassággal és a termékenységgel kapcsolatos mágikus praktikákat és jóslásokat gyakoroltak.” (Forrás: www.heted76ar.hu)

 

 Tippek LITHÁRA:

  • díszítsük fel otthonunkat (nyári virágokkal, kagylókkal, gyümölcsökkel, orbáncfűvel, erdei fenyővel, lilaakáccal)
  • égessünk piros, zöld vagy arany színű gyertyát
  • vegyük elő kristályainkat (tigrisszem, malachit, jáde) 
  • igyunk sört, vörösbort vagy friss gyümölcsleveket
  • lakomázzunk szeretteinkkel (kerüljenek az asztalra friss gyümölcsök, zöldségek, fűszeres, csípős ételek, mézes kenyér, sajtok, kerek torták)
  • énekeljünk
  • füstöljünk, párologtassunk (zsálya, mirha, tömjén, citrom, fenyő, szantálfa)
  • rakjunk tüzet, ünnepeljük a Fényt
  • természetesen a legnagyobb óvatossággal át is ugorhatjuk ezt, energiáink megújítása céljából
  • éjszakára hagyjunk tejet, mézet vagy kekszet tündéreinknek az udvaron 

 

Csodáljuk meg a napfelkeltét és a naplementét az év leghosszabb nappalán. Készüljünk fel lélekben az év második felére. Gondoljuk át terveinket, életünket. Mi az ami már kacattá vált bennünk. Engedjük el szépen a fölösleges, lehúzó dolgainkat, dogmáinkat, szokásainkat.  Töltekezzünk fel a hétvégén és újult erővel vágjunk neki a következő időszaknak. Kedves barátom – Gulyás Zsuzsi szavai jutnak eszembe valami miatt most: “Előttem a végtelen, mögöttem a szeretet…”

Gyönyörű nyarat kívánok Nektek!